Dzień Świeżego Oddechu

Drodzy Pacjenci dzisiaj na całym świecie obchodzony jest bardzo ważny dzień dla stomatologii, ale także dla każdego z Was Fresh Breath Day, czyli Dzień Świeżego Oddechu. Celem tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej i zdrowotnej roli higieny jamy ustnej. Z badań przeprowadzonych w 2001 roku wynika, że aż 50% Polaków skarży się na nieprzyjemny zapach z ust. Ta wstydliwa przypadłość zwana inaczej HALITOZĄ ma niewątpliwie duży wpływ na nasze relacje prywatne, zawodowe, ale również związana jest ze stanem naszego zdrowia. Jak sobie radzić z problemem nieświeżego oddechu i jakie są jego przyczyny, o tym przeczytasz poniżej. 

  1. Skąd się bierze fetor ex ore czyli nieświeży oddech? W 80% przypadków ma podłoże stomatologiczne, nieleczone ubytki, zła higiena jamy ustnej, kserostomia czyli suchość w ustach, paradontoza – czyli zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, chore korzenie zębowe, problemy protetyczne. W związku z powyższym w pierwszej kolejności należy skierować swoje kroki do stomatologa. Może się zdarzyć również tak, że problem związany jest z innymi dolegliwościami w naszym organizmie, dlatego ważne jest ustalenie przyczyny a następnie jej wyeliminowanie.
  2. Jakie mogą być inne przyczyny niestomatologiczne, które wpływają na nasz oddech? Inne przypadki powstawania nieświeżego oddechu to PRZYCZYNY ŚRODOWISKOWE czyli: 
  • palenie tytoniu – sprzyja powstawania osadu i kamienia nazębnego, który stanowi ostoję bakterii; dodatkowo palenie tytoniu zmienia środowisko jamy ustnej i kieszonek dziąsłowych tak, iż faworyzowane są bakterie beztlenowe, odpowiadające za nieświeży oddech;
  • nieodpowiednia dieta – głodzenie, odwodnienie, spożywanie cebuli, czosnku, alkoholu – wszystkie one sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu;
  • pora dnia – często występuje tzw. halitoza poranna, jest ona spowodowana mniejszym wydzielaniem śliny trakcie snu – ślina ma działanie wymywające i bakteriobójcze;
  • leki– niektóre leki przeciwdepresyjne, antycholinergiczne, benzodiazepiny, przeciwbólowe i moczopędne predysponują do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust.

3. Problemy z nieświeżym oddechem mogą powodować także inne schorzenia w naszym organizmie, takie jak choroby układu trawiennego, oddechowego, immunologicznego, a nawet choroby psychiczne. 

Jak sobie radzić z nieświeżym oddechem? 

  1. Zaplanuj wizytę u dentysty, wylecz zęby oraz poddaj się zabiegowi higienizacji.
  2. Jeśli podłożem nieświeżego oddechu nie są problemy stomatologiczne koniecznie umów wizytę u internisty, który skieruje Cię na badania i konsultacje do odpowiednich specjalistów. 
  3. DBAJ O CODZIENNĄ HIGIENĘ ZĘBÓW – Starannie szczotkuj zęby – przynajmniej dwa razy dziennie. Stosuj nici dentystyczne. Jeśli masz ruchomą protezę zębową, zawsze ją wyjmuj i czyść wieczorem, przez noc przechowuj w wodzie, a rano znów ją oczyść przed założeniem.
  4. ZADBAJ O SWOJĄ DIETĘ – Radykalnie ogranicz jedzenie czosnku, ostrej papryki, cebuli, wędzonych ryb oraz ostro przyprawionych potraw.
  5. PIJ DUŻO WODY – Woda wypłukuje bakterie z jamy ustnej. Pijąc dużo wody, nie dopuścisz do wysuszenia się śluzówek. Ogranicz picie kawy i mocnej herbaty, unikaj alkoholu i dymu papierosowego, bo powodują nadmierny ubytek płynów z organizmu. Aby zaś pobudzić wydzielanie śliny, możesz np. pogryzać jabłka lub pomarańcze , żuć bezcukrową gumę.
  6. ZASTOSUJ FARMAKOLOGIĘ – SSIJ TABLETKI Z CYNKIEM ORGANICZNYM – Neutralizuje on zapach związków siarki. Są skuteczniejsze od gumy do żucia, bo pozwalają zachować świeży oddech nawet na kilka godzin. Takie tabletki dostępne są w aptece bez recepty. 
  7. STOSUJ ŚRODKI DORAŹN – Odświeżyć oddech pomoże np. trzymanie w ustach rozgryzionych goździków, żucie świeżej natki pietruszki, koperku, bazylii, mięty. Warto też mieć pod ręką odświeżające gumy bez cukru albo dezodorant do ust.
  8. Jeśli problem nieświeżego oddechu dotyczy Ciebie, nie bój się i nie wstydź opowiedzieć o tym swojemu dentyście. Dzięki odpowiedniej diagnozie i leczeniu pozbędziesz się nieprzyjemnych kłopotów.

Podobał Ci się wpis? Udostępnij go w Social Mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email