Halitoza

Borykacie się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust? To może być HALITOZA? Czym jest i jak wyleczyć to schorzenie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

 
Problem nieprzyjemnego  oddechu dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest on trzecią, po próchnicy i paradontozie, przyczyną zgłaszania się Pacjentów do gabinetów dentystycznych. 
Z badań przeprowadzonych w 2001 roku wynika, że aż 50% Polaków skarży się na nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitozę. Halitoza stanowi niewątpliwie wstydliwą przypadłość, którą jednak nie warto maskować cukierkami miętowymi, gumami lub zapachowymi spray’ami. Jakkolwiek halitoza w 80% przypadków jest wywołana przez bakterie bytujące w jamie ustnej, to jednak może też towarzyszyć chorobom ogólnym. Dlatego warto ustalić jej przyczyny, a następnie je wyeliminować.

Co to jest halitoza?

Halitoza to odczuwanie nieprzyjemnego zapachu w trakcie wydychania powietrza. Inaczej określa się ją jako: fetor ex ore, bad breath, somatodysodia. Sama w sobie halitoza nie jest chorobą, a jedynie objawem. Najczęściej wywoływana jest  przez bakterie beztlenowe jamy ustnej. Drobnoustroje te mają specyficzny metabolizm, który powoduje powstawanie lotnych związków siarki o nieprzyjemnym zapachu (np. siarkowodoru). Co więcej, bakterie te posiadają zdolność rozkładania aminokwasów do m.in. merkaptanu. Gdy weźmie się pod uwagę, że merkaptan jest związkiem odpowiedzialnym za odór gnijącego mięsa i ryb, staje się jasne skąd bierze się problem brzydkiego zapachu z ust.

Przyczyny Halitozy

Może być ich wiele, ale najczęstszymi przypadkami powodującymi halitozę są, aż w 80 % PRZYCZYNY STOMATOLOGICZNE  takie jak:

  • niska lub niewłaściwa higiena jamy ustnej,
  • próchnica zębów,
  • paradontoza,
  • zaleganie resztek pokarmowych pod uzupełnieniami protetycznymi,
  • grzybica jamy ustnej – najczęściej kandydoza,
  • kamień i osad nazębny,
  • kserostomia – małe wydzielanie śliny,
  • nieusunięte resztki zębowe (najczęściej korzenie),
  • suchy zębodół – jest powikłaniem po ekstrakcji zęba, gdy nie doszło do powstania skrzepu w ranie; obecny jest pusty zębodół bez żadnych oznak gojenia.

Inne przypadki  powstania halitozy to PRZYCZYNY ŚRODOWISKOWE czyli: 

  • palenie tytoniu – sprzyja powstawania osadu i kamienia nazębnego, który stanowi ostoję bakterii; dodatkowo palenie tytoniu zmienia środowisko jamy ustnej i kieszonek dziąsłowych tak, iż faworyzowane są bakterie beztlenowe, odpowiadające za halitozę;
  • nieodpowiednia dieta – głodzenie, odwodnienie, spożywanie cebuli, czosnku, alkoholu – wszystkie one sprzyjają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu;
  • pora dnia – często występuje tzw. halitoza poranna, jest ona spowodowana mniejszym wydzielaniem śliny trakcie snu – ślina ma działanie wymywające i bakteriobójcze;
  • leki– niektóre leki przeciwdepresyjne, antycholinergiczne, benzodiazepiny, przeciwbólowe i moczopędne predysponują do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust.

Halitozę mogą powodować także inne schorzenia w naszym organizmie, takie jak choroby układu trawiennego, oddechowego, immunologicznego, a nawet choroby psychiczne

Halitoza – badanie specjalistyczne i diagnoza

Ponieważ większość przypadków halitozy ma przyczynę w jamie ustnej, diagnostykę oraz leczenie przykrego zapachu z ust w pierwszej kolejności należy wykonać u stomatologa. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania i jeśli nie będzie pewny przyczyny, zleci dodatkowe badania lub skieruje do innego specjalisty np. laryngologa, internisty czy dietetyka, którzy pomogą rozwiązać niestomatologiczne źródła dolegliwości.

Należy także pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej. Z pewnością z problemem doraźnie pomogą także częstsze mycie zębów, czyszczenie nicią dentystyczną szczelin międzyzębowych oraz stosowanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej.  Podczas codziennej higieny pamiętajcie także o wyczyszczeniu języka, to właśnie na nim  żyje spora ilość bakterii wywołujących nieświeży oddech. 

Borykasz się z problemem nieświeżego oddechu? Nie bój się i nie wstydź opowiedzieć o tym swojemu dentyście. Dzięki odpowiedniej diagnozie i leczeniu pozbędziesz się nieprzyjemnych kłopotów.

Podobał Ci się wpis? Udostępnij go w Social Mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email