Międzynarodowy Dzień  Rzucenia Palenia – porzuć nałóg na rzecz zdrowia i pięknego uśmiechu. 

Palenie tytoniu jest jednym z bardziej rozpowszechnionych nałogów na świecie. Obecnie tytoń pali ponad miliard osób. Zamiłowanie do tych wyrobów stanowi bez wątpienia jeden z większych globalnych problemów. Papierosy mają bardzo negatywny wpływ na cały nasz organizm. Działają kancerogennie i powodują też inne ciężkie i trudne w leczeniu choroby, gdzie najczęściej wymienianymi  są choroby płuc i serca. Niestety nie tak często mówi się o tym, jak bardzo zagrożone są zęby i jama ustna palacza.

Niestety nie mamy tu dobrych informacji, bo papierosy powodują choroby nie tylko zębów, ale również przyzębia, a więc tkanek je otaczających. Osoby palące są znacznie bardziej narażone na rozwój paradontozy i wcześniejszą utratę zębów. Również próchnica rozwija się u nich szybciej, niż u osób niepalących. Dodatkowo papierosy przyczyniają się do mocno nieprzyjemnego zapachu z ust  i szybkiego osadzania nalotów nazębnych. Mimo że skutków palenia papierosów jest bardzo wiele, to nie wszystkie są widoczne na zewnątrz. Jednak kilka z nich możemy dostrzec gołym okiem. Jednym z nich są przebarwienia na zębach, które prezentują się bardzo nieestetycznie u palaczy.

Jak powstają przebarwienia? 

Osad nikotynowy dostaje się w głąb szkliwa, czego rezultatem jest zmiana jego koloru na żółtobrunatny. Warto tutaj podkreślić, że na początku przebarwienia zębów mogą być niewielkie – a nawet niedostrzegalne, lecz nasilają się one wraz z czasem trwania palenia papierosów. Żółte zęby nie znikną, nawet jeśli porzucimy palenie papierosów. Co więcej takich przebarwień bardzo ciężko jest się pozbyć. Nawet profesjonalnie przeprowadzony zabieg  higienizacji i wybielania może okazać się nie tak efektywne jakbyśmy tego oczekiwali. 

Palacze zmagają się także z wieloma innymi problemami. Nie obca jest im suchość jamy ustnej, czyli kserostomia. Ta natomiast przyczynia się do powstania próchnicy zębów. Osoby palące papierosy cierpią także na nieprzyjemny zapach z ust (halitozę), która może być spowodowana wieloma czynnikami – zarówno dymem tytoniowym, chorobą przyzębia, jak i odkładającym się kamieniem nazębnym. Wiele osób z tym problemem zmaga się także ze zmniejszoną zdolnością do odczuwania smaków i zapachów.

Wyżej wymienione objawy można uznać za występujące powszechnie. Oprócz nich są jeszcze możliwe znacznie poważniejsze schorzenia u osób palących:

  1. Produkty uboczne, które powstają na skutek palonego tytoniu, wyzwalają ciepło, a przy pewnej podatności błony śluzowej, która jest uwarunkowana czynnikami ogólnoustrojowymi (np. zaburzeniami hormonalnymi, niedoborami witaminowymi – wit. A i B, niedokrwistością z powodu niedoboru żelaza) – mogą prowadzić do leukopatii.Leukoplakia jest to schorzenie, które polega na rogowaceniu białym – tzw. plamach palacza. Choroba ta jest zaliczana do stanów przedrakowych i jest najczęstszą przyczyną ich zezłośliwienia. Aż 10-12% przypadków przechodzi w stan nowotworowy. Początkowo nie daje on objawów. Z czasem można odczuwać pieczenie, mrowienie i napięcie.
  2. Udowodniono, że rak wargi i języka częściej występuje w związku z paleniem tytoniu. Produktami ubocznymi jego spalania są węglowodory rakotwórcze. Palacze są narażeni na powstawanie stanów przednowotworowych i nowotworowych trzy razy częściej niż osoby niepalące.
  3. Możliwość zachorowania na raka jamy ustnej jest aż 18 razy większa u palaczy. Dlatego zaprzestanie palenia jest ważnym sposobem zapobiegania powstawaniu tych schorzeń.

Czy wiesz, jak powinieneś dbać o zęby, jeśli palisz papierosy?

Niestety świadomość zagrożeń, które wynikają z palenia papierosów, rzadko kiedy wpływa na rzucenie nałogu. Mimo to każdego dnia możesz zrobić wystarczająco dużo, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian chorobowych zarówno na zębach, jak i na błonie śluzowej jamy ustnej.

Podstawą jest prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej. Bez niej trudno mówić o jakimkolwiek zabezpieczeniu tej okolicy przed atakiem chorobotwórczych bakterii. Pamiętaj więc, by dwa razy dziennie dokładnie szczotkować zęby i czyścić przestrzenie międzyzębowe. Ochronę możesz przedłużyć dzięki specjalnym płynom do płukania jamy ustnej. Zwróć uwagę, by dostosować zarówno miękkość szczoteczki, jak i rodzaj pasty do stanu twoich zębów i dziąseł. Przebarwień nie usuniesz przez zbyt mocne szczotkowanie ani bardzo inwazyjne pasty.

Czymś naturalnym i wskazanym w przypadku palaczy powinno być regularne korzystanie z zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Usuwanie przebarwień na chwilę przywróci twoim zębom lepszy wygląd, a scalling uwolni cię od kamienia nazębnego.

Dobrym nawykiem jest też samobadanie jamy ustnej  i wczesne wykrycie stanów przednowotworowych. Dlatego codziennie, w ramach profilaktyki zdrowotnej, oprócz mycia zębów sprawdzaj też, czy błona śluzowa jamy ustnej jest gładka, wilgotna, lśniąca, bladoróżowa i bez zmian patologicznych. Jeśli tylko coś wzbudzi twój niepokój, powinieneś zgłosić to dentyście, który przeprowadzi dokładne badania i wykluczy podejrzenie zmian, z których mógłby się rozwinąć rak jamy ustnej.

Jako dentyści rekomendujemy i wręcz namawiania do „rzucenia palenia” Według najnowszych badań każda paczka papierosów niej przedłuża nasze życie o 3 minuty. 

Podobał Ci się wpis? Udostępnij go w Social Mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email